Psaní deníku / Journaling

Využijte sílu psaní deníku pro to, abyste se začali kreativně sebe-poznávat, sebe-zdokonalovat a sebe-vzdělávat. 

Psaní deníku, jinak journaling, je tvoření, jednoduše zaznamenávání svých myšlenek a emocí. Nejlepší na tom všem je, že to můžete dělat tak, jak to cítíte. Toto tvoření nemá žádnou danou formu nebo strukturu. To znamená, že je vše dovoleno! Můžete psát cokoliv, kdykoliv a kdekoli. 

Sledujte třeba, jak zrovna probíhá váš den, vytvářejte seznam věcí, které vás naplňují radostí, nebo zaznamenávejte své sny a plány. Rozvíjení zvyku psaní vám může pomoci zvládat emocionální výzvy, jako jsou úzkost, smutek nebo hněv. Můžete si pak připomenout svůj osobní růst, lépe poznat sami sebe a získat smysluplné poznatky o čemkoliv, co se ve vašem životě odehrává. Můžete přidávat fotky, samolepky, citáty nebo poznámky z kurzů, abyste obohatili své zápisky. Jednoduše si dělejte deník takový, jak se vám zlíbí.

 Žádná omezení! Jen vy a váš prostor v deníku! 


Nevíte jak na to? 

Nenapadá vás, o čem byste mohli psát? 

Mám pro vás pár tipů: 

  • Seznam věcí a lidí, za které jste rádi:

Vytvořte si seznam věcí a lidí, za které jste vděční. Může to být vaše zdraví, podpora rodiny, přátelství, nebo i jednoduché každodenní radosti. Poznámky vám přinesou pozitivní vyhlídky do vašeho života.

  • Nedávná situace, kde jste projevili emoce:

Popište nedávnou situaci, která vás silně ovlivnila. Může to být okamžik radosti, hněvu, stresu nebo jiných emocí. Prozkoumejte, jak jste se cítili a co z této situace můžete naučit.

  • Neodeslaný dopis:

Napište dopis někomu, kdo už není součástí vašeho života. Může to být člověk, kterému chcete sdělit něco důležitého, co jste nikdy neřekli. Může to být terapeutické a přinést vám to úlevu. Můžete napsat i dopis sám/sama sobě. Takové vyjádření toho, jak se máte rádi? I to je možné ♥

  • Malé radosti v životě:

Zaznamenejte malé věci, které vám přinášejí radost. To může být třeba jen oblíbený čaj, slunečný den, nebo pohled na květinu. Zaměření na tyto drobnosti může zvýraznit pozitivní stránky vašeho života. Pocítíte radost dvojnásobnou ♥

  • Nejlepší rozhodnutí:

Uveďte nejlepší rozhodnutí, které jste kdy udělali. Mohlo to být karierní rozhodnutí, osobní rozhodnutí nebo cokoli jiného. Co vás vedlo k této volbě a jaký mělo vliv na váš život?


Věřím, že si psaním deníku můžete prozkoumat různé stránky svého života, a tím získat příležitost k reflexi a osobnímu růstu.

Ještě jeden malý tip: 

  • Neobtěžujte se s gramatikou a pravopisem. Píšete pro sebe! Nikdo váš deník nikdy číst nebude, takže buďte autentičtí a upřímní. To je právě to, co je pro psaní deníku klíčové.